ClickCease

Analityka internetowa i jej elementy-cześć II. Analiza witryny pod kątem celu i wybranych kluczowych wskaźników sukcesu.

utworzone przez | Sie 5, 2011 | Bez kategorii | 0 komentarzy

W poprzednim artykule pisaliśmy o analityce internetowej. Opisaliśmy tam takie elementy jak: określenie celów głównych i pobocznych witryny oraz wskaźników sukcesu witryny. Dziś przyszedł czas na ostatni już etap czyli analizę witryny pod kątem celu i wybranych kluczowych wskaźników sukcesu, której postanowiliśmy poświęcić osobny post.
[signinlocker]
Kiedy już wybierzemy cele witryny oraz wskaźniki przechodzimy do analizy. Może ona obejmować wiele raportów, ale kilka z nich jest szczególnie istotnych. To właśnie na nie powinniśmy zwrócić szczególnie uwagę.

Pierwszym z nich jest analiza źródeł ruchu internetowego. Jest to bardo ważne i trudne, ale przy rozwijaniu biznesu w internecie określenie, na których kanałach zdobywania ruchu internetowego powinniśmy oprzeć swoje działania promocyjne jest konieczne. Dzięki temu zaoszczędzimy-bo analiza poszczególnych kanałów zdobywania użytkowników pozwali inwestować przede wszystkim w te kanały ruchu internetowego, które przynoszą najbardziej wartościowych użytkowników. Nie będziemy wtedy inwestować w kanały, które nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Równie istotna jest analiza celów w obrębie witryny. Jednym z narzędzi, które umożliwia definiowanie celów witryny jest Google Analytics. Takie zdefiniowanie celu pomoże nam zbadać które źródła ruchu internetowego najbardziej przyczyniają się do realizacji celów, które podstrony w serwisie przyczyniają się do realizacji celów, a które od nich odciągają oraz które etapy ścieżki prowadzącej do ukończenia celu są najbardziej problematyczne dla użytkowników. Czego dowiemy się dzięki takiemu raportowi? Przede wszystkim po zapoznaniu się z nim będziemy wiedzieć, które źródła ruchu internetowego przynoszą mi najwięcej zapisów. Pomoże on nam również przeanalizować z których części witryny użytkownicy trafiają na podstronę celu.

Nie sposób nie wspomnieć tutaj również o analizie treści. Dlaczego? Nie da się rozwijać treści w serwisie bez analizy użytkowania tej treści przez użytkowników. I tutaj powinna paść w głowie pytanie-czy użytkownicy docierają do tych części serwisu, na których nam najbardziej zależy? Które z treści umieszczonych w serwisie odpowiadają użytkownikom w największym stopniu? Gdy posiadamy taką wiedzę, możemy skupić się jedynie na takich treściach, które będą cieszyły się zainteresowaniem i uznaniem potencjalnych użytkowników, a tym samym przyczynią się do realizacji celów biznesowych witryny.

Ważną kwestią jest również analiza stron docelowych. To właśnie stronę docelową, użytkownik widzi jaką pierwszą-to ona wzbudza w nim, jakże istotne w przyszłości pierwsze wrażenie. Ale uwaga, współcześnie niewiele użytkowników rozpoczyna poznawanie serwisu internetowego od strony głównej. Jaki z tego wniosek? Każdą podstronę traktuj od dziś jako stronę główną. Dzięki tej analizie ocenimy przydatność strony docelowej. Odbywać się to będzie na podstawie wskaźnika odrzuceń. Pokaże nam on procentowy udział jednoodsłonowych wizyt w odniesieniu do całościowej liczby wizyt.

Analiza słów kluczowych wyszukiwarek w obecnym czasie również jest szczególna, ponieważ współcześnie coraz większą rolę w docieraniu użytkowników do treści odgrywają wyszukiwarki. W Polsce jest to rzecz jasna-Google. Ta analiza pozwoli modyfikować strategię rozbudowy treści na stronie.

Pamiętajmy, że poprawna analiza przyniesie nam wiele pozytywnych skutków. Jakich? Pomoże efektywnie alokować zasoby, lepiej dostosowywać to, co oferuje witryna do potrzeb naszych obecnych i przyszłych użytkowników, pokaże w które źródła ruchu internetowego warto inwestować i które sekcje witryny warto rozwijać. To tylko niektóre z zalet. Sprawdź sam.
[/signinlocker]

fota2Autor: Michał Babiak
CEO SemStar sp. z o. o.

Moją misją jest zwiększenie poziomu świadomości przedsiębiorców dotyczącą marketingu internetowego oraz wszystkich osób zainteresowanych tą tematyką tak aby mogli czerpać nieustanne korzyści finansowe oraz rozwojowe z dobra internetu, odróżniając tym samym błędne informacje i usługi, które uniemożliwiają rozwój i osiągnięcie sukcesu.

Internet jest bardzo zaśmiecony, uważam że aktualne informacje dostępne w sieci, szkoleniach, książkach, prasie oraz przekazywane przez agencje reklamowe manipulują branżą, dostarczają potencjalnie wartościowe informacje oraz usługi ale tak naprawdę sprowadzają przedsiębiorców na złą drogę, wykorzystując ich niewiedzę. Narażają tym samym na duże koszty, błędne doświadczenia, utratę klientów a nawet zamknięcie firmy.

Głównym celem moich działań, jest pomoc i wsparcie udzielone jak największej ilości przedsiębiorstw i osób, które prowadzą swoje działania w internecie albo mają dopiero w planach rozwój swojej firmy i zarabianie pieniędzy w sieci. Tym samym podnieś poziom życia dzięki zdobytej wiedzy i korzyści finansowych wygenerowanych przez świadczone usługi.

Pomogłem już setką przedsiębiorstw, realizując i nadzorując setki kampanii. Wykorzystuje do tego swoją wiedzę i doświadczenie zdobywane w czasie 11 letniej praktyki zawodowej. Zrealizowałem kampanie z wydanym budżetem przekraczającym kilka milionów złotych. Pracowałem jako główny specjalista od marketingu w największych korporacjach oraz agencjach reklamowych w Polsce i Europie osiągając spektakularne sukcesy o, których można przeczytać w internecie oraz w zakładce doświadczenie.

Cieszę się z każdego sukcesu i radości swoich Klientów oraz Osób czerpiących wiedzę z moich materiałów. Ich zadowolenie nieustannie motywuje mnie do dalszego rozwoju i pracy. Głównie kieruje się wartościami takimi jak dobro, prawda i zaufanie.

Archiwa