ClickCease

Dylemat: komputer stacjonarny czy laptop? cz. II

utworzone przez | Wrz 27, 2010 | Bez kategorii | 0 komentarzy

W ostatnim poście postanowiliśmy rozwiązać raz na zawsze dylemat co jest lepsze: komputer stacjonarny cz laptop? Udało nam się tam wymienić wady i zalety tradycyjnego blaszaka, dziś przyszła pora na część drugą-czyli zalety i wady mobilnego laptopa.

Laptop to przeciwieństwo komputera stacjonarnego. To co w nim jest wadą, jest zaletą w tamtym, to co w nim jest zaletą, tam jest wadą.
[signinlocker]
Przede wszystkim zaletami laptopa są kwestie związane z wagą, rozmiarem, ilością zajmowanego miejsca itp. Najlżejsze laptopy ważą nawet nieco mniej niż kilogram, a każdy z nich schowa się do przystosowanej do tego celu torby. Większość laptopów pracuje cicho-to się w nich ceni, chociaż w dzisiejszych czasach różnie z tym bywa, dlatego jest to kwestia sporna. No ale przede wszystkim największa i podstawowa zaleta to bezapelacyjnie mobilność laptopa. Możemy go zabrać wszędzie ze sobą, używać go w pociągu, na pikniku. Jeśli chcemy pracować przy biurku-pracujemy, w łóżku-pracujemy, w kuchni-pracujemy. Laptopa okrzyknięto nawet kiedyś, najlepszym przyjacielem w podróży!

Laptopy posiadają też wiele wad. Ich wydajność jest ograniczona. Wiele z nich może już się równać nią z blaszakami, jednak on zawsze będzie wiązał się z mniejszą wydajnością-to chyba nigdy się nie zmieni. Ta cecha zazwyczaj idzie w parze z wielkością-im mniejszy laptop, tym mniej wydajny. W laptopach spotykamy też trudności z rozbudową. Praktycznie jedynymi możliwościami jest wymiana procesora, dodanie pamięci, zmiana dysku na większy/szybszy lub wymiana baterii. Nie jest to szerokie pole do popisu, np. rzadko kiedy możemy wymienić kartę graficzną. Nie należy więc kupować laptopa z myślą o jego rozbudowie. Pamiętajmy więc, że kupujemy go na kilka lat, a nie kilkanaście (jak blaszaka). Trzeba tutaj wspomnieć o braku możliwości stosowania macierzy dyskowych (RAID). Rzadkością są notebooki z 2 dyskami. Mamy tam również ograniczoną ilość gniazd, na które zwyczajnie nie ma miejsca. Pozostaje gniazdo na karty rozszerzeń, do którego możesz dokupić niemal dowolny adapter (np. dla USB 3.0). Ale czy nie uważacie, że jest to uciążliwe? Bardzo często zużywa się bateria, która jest dość droga, aby zbyt często ją wymieniać, a bez baterii ani rusz… Ponadto laptopa bardzo łatwo można uszkodzić. Szczególny wpływ na to ma częste jego przenoszenie i używanie go w miejscach nieodpowiednich do tego, np. łóżko czy kuchnia. Niewymienialność metrycy to kolejna wada. Pozostaje nam tu jedynie podłączenie go do zewnętrznego monitora. Jeśli ktoś ma duże dłonie i palce może mu przeszkadzać zwarta klawiatura. A jeśli podepniemy zewnętrzną mysz i klawiaturę, a do tego monitor to zrobimy prawie komputer stacjonarny.

Wad laptopów można wymieniać bardzo dużo. Nie są one jednak takie złe. Jeśli jesteś świadomy ich ograniczeń i nie przeszkadzają one w Twojej pracy czy pasji, z pewnością będziesz zadowolony z jego użytkowania, jeśli dokonasz odpowiedniego wyboru.

Podsumowując: wybór nie jest prosty. Nasza rada jest taka, jeśli masz środki finansowe oraz miejsce-kup laptopa i komputer stacjonarny. Twoje stanowisko pracy, dzięki temu może być ekstremalnie dopracowane, a Ty sam nie będziesz miał dylematu i nie będziesz musiał iść na kompromis. Jeśli nie możesz mieć obu, a zależy Ci przede wszystkim na wydajności kup blaszaka, jeśli na mobilności postaw na laptopa. Myślę, że większość z Was wybiera jednak laptopa, mimo wad, jego mobilność przebija wszystkie inne zalety blaszaka. A w przyszłości chyba właśnie one zdominują, nie tylko polski, ale przede wszystkim światowy rynek komputerowy…
[/signinlocker]

fota2Autor: Michał Babiak
CEO SemStar sp. z o. o.

Moją misją jest zwiększenie poziomu świadomości przedsiębiorców dotyczącą marketingu internetowego oraz wszystkich osób zainteresowanych tą tematyką tak aby mogli czerpać nieustanne korzyści finansowe oraz rozwojowe z dobra internetu, odróżniając tym samym błędne informacje i usługi, które uniemożliwiają rozwój i osiągnięcie sukcesu.

Internet jest bardzo zaśmiecony, uważam że aktualne informacje dostępne w sieci, szkoleniach, książkach, prasie oraz przekazywane przez agencje reklamowe manipulują branżą, dostarczają potencjalnie wartościowe informacje oraz usługi ale tak naprawdę sprowadzają przedsiębiorców na złą drogę, wykorzystując ich niewiedzę. Narażają tym samym na duże koszty, błędne doświadczenia, utratę klientów a nawet zamknięcie firmy.

Głównym celem moich działań, jest pomoc i wsparcie udzielone jak największej ilości przedsiębiorstw i osób, które prowadzą swoje działania w internecie albo mają dopiero w planach rozwój swojej firmy i zarabianie pieniędzy w sieci. Tym samym podnieś poziom życia dzięki zdobytej wiedzy i korzyści finansowych wygenerowanych przez świadczone usługi.

Pomogłem już setką przedsiębiorstw, realizując i nadzorując setki kampanii. Wykorzystuje do tego swoją wiedzę i doświadczenie zdobywane w czasie 11 letniej praktyki zawodowej. Zrealizowałem kampanie z wydanym budżetem przekraczającym kilka milionów złotych. Pracowałem jako główny specjalista od marketingu w największych korporacjach oraz agencjach reklamowych w Polsce i Europie osiągając spektakularne sukcesy o, których można przeczytać w internecie oraz w zakładce doświadczenie.

Cieszę się z każdego sukcesu i radości swoich Klientów oraz Osób czerpiących wiedzę z moich materiałów. Ich zadowolenie nieustannie motywuje mnie do dalszego rozwoju i pracy. Głównie kieruje się wartościami takimi jak dobro, prawda i zaufanie.

Archiwa